="3" BGCOLOR="#C60000">
OTHER INFORMATION
· EC Home Page
2001 Election
· Election Results

Help the EC
· Voters' Registration
· Change of Registration
· Volunteer for the EC
· Survey Results
Official Information
· The EC Guidelines
· Committee Reports
· EC Reps and Regions
· F.A.Q.s
· USGENWEB-NATL-L
Results of the 2001 USGenWeb Project Election

Results of the 2001 USGenWeb Project Election


 
=====================================================
Runoff Election - August 3 thru July 13, 2001
-----------------------------------------------------
NATIONAL COORDINATOR
Richard Harrison - 177
Holly Timm - 258 (Winner 59.3%)

REPRESENTATIVE-AT-LARGE
Richard M. Howland - 197
Teresa Lindquist - 255 (Winner 56.4%)

NORTHWEST/PLAINS COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE
Kathy Heidel - 62 (Winner 63.9%)
Maggie Stewart Zimmerman - 35

SOUTHWEST/SOUTH CENTRAL COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE
Jana Black - 67 (Winner 57.3%)
Don Tharp - 50

=====================================================
Regular Election - July 1 thru July 31, 2001
-----------------------------------------------------
NATIONAL COORDINATOR

Holly Timm  285
Richard Harrison 196
Phyllis Rippee  148
TOTAL VOTES: 629
Needed to win: 315 (Runoff: Holly Timm and Richard Harrison)

REPRESENTATIVE-AT-LARGE

Teresa Lindquist 265
Richard M. Howland 185
Bill Oliver 178
TOTAL VOTES: 628
Needed to win: 315 (Runoff: Teresa Lindquist and Richard Howland)

ARCHIVES REPRESENTATIVE

Vicki Shaffer (Unopposed, Winner, Two year term)
(Declared the Winner by the EC)

NORTHEAST/NORTH CENTRAL STATE COORDINATOR REPRESENTATIVE

Nathan Zipfel  8 (Winner, two year seat)
George Waller  3 (Withdrew during election)
TOTAL VOTES: 11
Needed to win: --

NORTHEAST/NORTH CENTRAL COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE

Robert Bremer  153 (Winner, two year seat)
Tina Vickery  152 (Winner, one year seat)
Lorraine Sonnenberg Newsome  116
TOTAL VOTES: 421
Needed to win:(top two vote counts)

NORTHWEST/PLAINS STATE COORDINATOR REPRESENTATIVE

Mary Ann Hetrick 8 (Winner, two year term)
Joy Fisher  3 (Withdrew during election)
TOTAL VOTES: 11
Needed to win: --

NORTHWEST/PLAINS COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE

Kathy Heidel  37
Maggie Stewart Zimmerman  37
Michael Irwin  15
Sundee Maynez 12
TOTAL VOTES: 101
Needed to win: 51 (Runoff: Kathy Heidel and Maggie Stewart Zimmerman)

SOUTHEAST/MID-ATLANTIC STATE COORDINATOR REPRESENTATIVE

Tim Stowell (Unopposed, Winner, Two year seat)
(Declared the Winner by the EC)

SOUTHEAST/MID-ATLANTIC COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE

Ron Eason  123 (Winner, two year seat)
Diane Montgomery Parsons  110 (Winner, one year seat)
Tom Parker   82
Geraldine (Gerri) Newton  65
Terria Baynor  63
TOTAL VOTES: 443
Needed to win: (top two vote counts)

SOUTHWEST/SOUTH CENTRAL COUNTY COORDINATOR REPRESENTATIVE

Jana Black  58
Don Tharp  39
Roger Swafford  31
Edward Hayden  25
TOTAL VOTES: 153
Needed to win: 77 (Runoff: Jana Black and Don Tharp)

This web site and all contents are Copyright 2001
USGenWeb Election Committe